CMF16-103161-B
- Manufacturer Part Number:
- CMF16-103161-B
- Manufacturer/Brand:
- Triad Magnetics
- Part of Description:
- CMC 10MH 1.6A 2LN TH
- Stock Condition:
- 384
- Manufacturer :
- Triad Magnetics
- Product Category :
- Common Mode Chokes
- Approval Agency :
- Current Rating (Max) :
- 1.6A
- DC Resistance (DCR) (Max) :
- 320mOhm
- Features :
- Filter Type :
- Power Line
- Height (Max) :
- 0.531" (13.50mm)
- Impedance @ Frequency :
- Inductance @ Frequency :
- 10 mH @ 10 kHz
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Lines :
- 2
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Vertical, 4 PC Pin
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.965" L x 0.571" W (24.50mm x 14.50mm)
- Voltage Rating - AC :
- 300V