EH35-1.0-02-90M
- Manufacturer Part Number:
- EH35-1.0-02-90M
- Manufacturer/Brand:
- Schaffner EMC, Inc.
- Part of Description:
- CMC 90MH 1A 2LN TH
- Stock Condition:
- 234
- Manufacturer :
- Schaffner EMC, Inc.
- Product Category :
- Common Mode Chokes
- Approval Agency :
- Current Rating (Max) :
- 1A
- DC Resistance (DCR) (Max) :
- 628mOhm (Typ)
- Features :
- Filter Type :
- Power Line
- Height (Max) :
- 1.130" (28.70mm)
- Impedance @ Frequency :
- Inductance @ Frequency :
- 90 mH @ 400 Hz
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Lines :
- 2
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 100°C
- Package / Case :
- Horizontal, 4 PC Pin
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 1.417" L x 1.417" W (36.00mm x 36.00mm)
- Voltage Rating - AC :
- 250V