GBJ1001-F
- Manufacturer Part Number:
- GBJ1001-F
- Manufacturer/Brand:
- Diodes Incorporated
- Part of Description:
- BRIDGE RECT 1PHASE 100V 10A GBJ
- Stock Condition:
- 14
- Manufacturer :
- Diodes Incorporated
- Product Category :
- Bridge Rectifiers
- Current - Average Rectified (Io) :
- 10 A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 10 µA @ 100 V
- Diode Type :
- Single Phase
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -65°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- 4-SIP, GBJ
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- GBJ
- Technology :
- Standard
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.05 V @ 5 A
- Voltage - Peak Reverse (Max) :
- 100 V