REM5E-0505S/R10/A
- Manufacturer Part Number:
- REM5E-0505S/R10/A
- Manufacturer/Brand:
- RECOM Power
- Part of Description:
- DC DC CONVERTER 5V 5W
- Manufacturer :
- RECOM Power
- Product Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- Medical
- Approval Agency :
- CB, cURus
- Control Features :
- Current - Output (Max) :
- 1A
- Efficiency :
- 75%
- Features :
- OCP, OVP, SCP
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 80°C
- Package / Case :
- 24-DIP Module, 7 Leads
- Power (Watts) :
- 5 W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
- Standard Number :
- Supplier Device Package :
- Type :
- Isolated Module
- Voltage - Input (Max) :
- 9V
- Voltage - Input (Min) :
- 4.5V
- Voltage - Isolation :
- 10 kV
- Voltage - Output 1 :
- 5V