HMC49DRTS-S93
Manufacturer Part Number:
HMC49DRTS-S93
Manufacturer/Brand:
Sullins Connector Solutions
Part of Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Edgeboard Connectors
Card Thickness :
0.093" (2.36mm)
Card Type :
Non Specified - Dual Edge
Color :
Blue
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Contact Material :
Beryllium Copper
Contact Type :
Full Bellows
Features :
Flange Feature :
Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Gender :
Female
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
98
Number of Positions/Bay/Row :
49
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 125°C
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Read Out :
Dual
Termination :
Solder
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.156
    CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.156
    CONN EDGE DUAL FMALE 86POS 0.156