RV-2405D/R6.4
- Manufacturer Part Number:
- RV-2405D/R6.4
- Manufacturer/Brand:
- RECOM Power
- Part of Description:
- DC DC CONVERTER +/-5V 2W
- Manufacturer :
- RECOM Power
- Product Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial), Medical
- Approval Agency :
- Control Features :
- Current - Output (Max) :
- 200mA, 200mA
- Efficiency :
- 82%
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 2
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 24-DIP Module, 14 Leads
- Power (Watts) :
- 2 W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 1.27" L x 0.58" W x 0.45" H (32.4mm x 14.7mm x 11.4mm)
- Standard Number :
- Supplier Device Package :
- Type :
- Isolated Module
- Voltage - Input (Max) :
- 26.4V
- Voltage - Input (Min) :
- 21.6V
- Voltage - Isolation :
- 6.4 kV
- Voltage - Output 1 :
- 5V