647-25ABPE
Manufacturer Part Number:
647-25ABPE
Manufacturer/Brand:
Wakefield Thermal
Part of Description:
HEATSINK TO-220 W/PINS BLK 2.5"
Manufacturer :
Wakefield Thermal
Product Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
Bolt On and PC Pin
Diameter :
Fin Height :
1.000" (25.40mm)
Length :
2.500" (63.50mm)
Material :
Aluminum
Material Finish :
Black Anodized
Package Cooled :
TO-220
Power Dissipation @ Temperature Rise :
6.0W @ 25°C
Product Status :
Active
Shape :
Rectangular, Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
2.80°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural :
Type :
Board Level, Vertical
Width :
1.650" (41.91mm)