PA2729.443NL
Manufacturer Part Number:
PA2729.443NL
Manufacturer/Brand:
YAGEO Group
Part of Description:
FIXED IND 44UH 6.2A 21.5MOHM SMD
Manufacturer :
YAGEO Group
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
7.3A
Current Rating (Amps) :
6.2 A
DC Resistance (DCR) :
21.5mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.480" (12.20mm)
Inductance :
44 µH
Inductance Frequency - Test :
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 130°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.875" L x 0.750" W (22.23mm x 19.05mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±15%
Type :
Wirewound
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 3.3UH 1.5A 70 MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 4.7UH 1.7A 70 MOHM SMD