PC3SD12NTZAH
Manufacturer Part Number:
PC3SD12NTZAH
Manufacturer/Brand:
Socle Technology Corporation
Part of Description:
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC DIP
Manufacturer :
Socle Technology Corporation
Product Category :
Triac, SCR Output Optoisolators
Approval Agency :
CSA, UR
Current - DC Forward (If) (Max) :
50 mA
Current - Hold (Ih) :
3.5mA
Current - LED Trigger (Ift) (Max) :
10mA
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
100 mA
Mounting Type :
Through Hole
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-30°C ~ 100°C
Output Type :
Triac
Package / Case :
6-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status :
Active
Static dV/dt (Min) :
1kV/µs
Supplier Device Package :
6-DIP
Turn On Time :
50µs (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.2V
Voltage - Isolation :
5000Vrms
Voltage - Off State :
600 V