C0402C361G8HACAUTO
Manufacturer Part Number:
C0402C361G8HACAUTO
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP CER 0402 360PF 10V ULTRA STA
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
360 pF
Failure Rate :
Features :
Low ESL, High Temperature
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient :
X8R
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated :
10V