AFA41405B-120L
- Manufacturer Part Number:
- AFA41405B-120L
- Manufacturer/Brand:
- ITG Electronics, Inc.
- Part of Description:
- 120.0NH, 15%, 0.23MOHM, 82.0A MA
- Stock Condition:
- 100
- Manufacturer :
- ITG Electronics, Inc.
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- 82A
- Current Rating (Amps) :
- 85 A
- DC Resistance (DCR) :
- 0.23mOhm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- Height - Seated (Max) :
- 0.394" (10.00mm)
- Inductance :
- 120 nH
- Inductance Frequency - Test :
- 500 kHz
- Material - Core :
- Ferrite
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 130°C
- Package / Case :
- Nonstandard
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- Ratings :
- Shielding :
- Unshielded
- Size / Dimension :
- 0.402" L x 0.189" W (10.20mm x 4.80mm)
- Supplier Device Package :
- Tolerance :
- ±15%