SPAN02A-12
- Manufacturer Part Number:
- SPAN02A-12
- Manufacturer/Brand:
- MEAN WELL
- Part of Description:
- DC DC CONVERTER 12V 2W
- Stock Condition:
- 41
- Manufacturer :
- MEAN WELL
- Product Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- Control Features :
- Current - Output (Max) :
- 167mA
- Efficiency :
- 83%
- Features :
- Remote On/Off, OCP, SCP, UVLO
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 90°C (With Derating)
- Package / Case :
- 8-SIP Module, 7 Leads
- Power (Watts) :
- 2 W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm)
- Standard Number :
- Supplier Device Package :
- Type :
- Isolated Module
- Voltage - Input (Max) :
- 18V
- Voltage - Input (Min) :
- 9V
- Voltage - Isolation :
- 1.5 kV
- Voltage - Output 1 :
- 12V