44A1111-18-9-9
- Manufacturer Part Number:
- 44A1111-18-9-9
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
- Part of Description:
- HOOK-UP DL STRND 18AWG WHT 1000'
- Manufacturer :
- Product Category :
- Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- Cable Type :
- Hook-Up, Dual Wall
- Conductor Strand :
- 19/30
- Features :
- Jacket (Insulation) Diameter :
- 0.103" (2.62mm)
- Jacket (Insulation) Material :
- Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
- Jacket (Insulation) Thickness :
- 0.006" (0.15mm)
- Jacket Color :
- White
- Length :
- 1000.0' (304.8m)
- Operating Temperature :
- -65°C ~ 150°C
- Voltage :
- 600V
- Wire Gauge :
- 18 AWG