PCM120T-6R8M-D
- Manufacturer Part Number:
- PCM120T-6R8M-D
- Manufacturer/Brand:
- EPCOS (TDK)
- Part of Description:
- FIXED IND 6.8UH 16.6A 6.5OHM SMD
- Stock Condition:
- 225
- Manufacturer :
- EPCOS (TDK)
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- 15.1A
- Current Rating (Amps) :
- 16.6 A
- DC Resistance (DCR) :
- 6.5mOhm
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- Height - Seated (Max) :
- 0.453" (11.50mm)
- Inductance :
- 6.8 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 100 kHz
- Material - Core :
- Metal
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 165°C
- Package / Case :
- Nonstandard
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- Ratings :
- AEC-Q200
- Shielding :
- Shielded
- Size / Dimension :
- 0.472" L x 0.500" W (12.00mm x 12.70mm)
- Supplier Device Package :
- Tolerance :
- ±20%