PEP1-S5-S12-M
- Manufacturer Part Number:
- PEP1-S5-S12-M
- Manufacturer/Brand:
- CUI Inc.
- Part of Description:
- DC DC CONVERTER 12V 1W
- Stock Condition:
- 159
- Manufacturer :
- CUI Inc.
- Product Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CB Scheme, EN, IEC, UL
- Control Features :
- Current - Output (Max) :
- 84mA
- Efficiency :
- 83%
- Features :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C (With Derating)
- Package / Case :
- 12-SMD Module, 10 Leads
- Power (Watts) :
- 1 W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.60" L x 0.33" W x 0.29" H (15.2mm x 8.5mm x 7.3mm)
- Standard Number :
- 55024; 55032 Class A; 62368-1
- Supplier Device Package :
- Type :
- Isolated Module
- Voltage - Input (Max) :
- 5.5V
- Voltage - Input (Min) :
- 4.5V
- Voltage - Isolation :
- 3 kV
- Voltage - Output 1 :
- 12V