AMC22C11DR
- Manufacturer Part Number:
- AMC22C11DR
- Manufacturer/Brand:
- Texas Instruments
- Part of Description:
- IC COMPARATOR 1 GEN PUR 8SOIC
- Manufacturer :
- Texas Instruments
- Product Category :
- Comparators
- CMRR, PSRR (Typ) :
- Current - Input Bias (Max) :
- 0.025µA @ 4V
- Current - Output (Typ) :
- Current - Quiescent (Max) :
- 2.2mA, 3.7mA
- Hysteresis :
- 25mV
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Elements :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Output Type :
- Open-Drain
- Package / Case :
- 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
- Product Status :
- Active
- Propagation Delay (Max) :
- 380ns
- Supplier Device Package :
- 8-SOIC
- Type :
- General Purpose
- Voltage - Input Offset (Max) :
- Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
- 3V ~ 27V