LMV7235M5X/NOPB
- Manufacturer Part Number:
- LMV7235M5X/NOPB
- Manufacturer/Brand:
- Texas Instruments
- Part of Description:
- IC COMPARATOR 1 GEN PUR SOT23-5
- Manufacturer :
- Texas Instruments
- Product Category :
- Comparators
- CMRR, PSRR (Typ) :
- 67dB CMRR, 85dB PSRR
- Current - Input Bias (Max) :
- 0.4µA @ 5V
- Current - Output (Typ) :
- Current - Quiescent (Max) :
- 95µA
- Hysteresis :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Elements :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Output Type :
- Open-Drain, Rail-to-Rail
- Package / Case :
- SC-74A, SOT-753
- Product Status :
- Active
- Propagation Delay (Max) :
- 62ns
- Supplier Device Package :
- SOT-23-5
- Type :
- General Purpose
- Voltage - Input Offset (Max) :
- 6mV @ 5V
- Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
- 2.7V ~ 5.5V