MPXV1D0520L1R0
- Manufacturer Part Number:
- MPXV1D0520L1R0
- Manufacturer/Brand:
- KEMET
- Part of Description:
- FIXED IND 1UH 7.6A 18.9 MOHM SMD
- Manufacturer :
- KEMET
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- 9A
- Current Rating (Amps) :
- 7.6 A
- DC Resistance (DCR) :
- 18.9mOhm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- 62MHz
- Height - Seated (Max) :
- 0.079" (2.00mm)
- Inductance :
- 1 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 100 kHz
- Material - Core :
- Metal Composite
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 155°C
- Package / Case :
- Nonstandard
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- Ratings :
- AEC-Q200
- Shielding :
- Shielded
- Size / Dimension :
- 0.209" L x 0.197" W (5.30mm x 5.00mm)
- Supplier Device Package :
- Tolerance :
- ±20%