ST16C1551IJ28TR-F
Manufacturer Part Number:
ST16C1551IJ28TR-F
Manufacturer/Brand:
MaxLinear
Part of Description:
IC UART FIFO 16B 28PLCC
Manufacturer :
MaxLinear
Product Category :
UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Data Rate (Max) :
1.5Mbps
Features :
FIFO's :
16 Byte
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Channels :
Package / Case :
28-LCC (J-Lead)
Product Status :
Obsolete
Protocol :
Supplier Device Package :
28-PLCC (11.51x11.51)
Voltage - Supply :
2.97V ~ 5.5V
With Auto Flow Control :
With False Start Bit Detection :
With IrDA Encoder/Decoder :
With Modem Control :
Yes
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Renesas Electronics Corporation
    IC ASYNC COMM ELEMENT UART 40DIP
    IC UART/BRG 5V 16MHZ 28DIP
    IC ASYNC COMM ELEMNT UART 44PLCC
    IC UART/BRG 5V 16MHZ 28-PLCC