SC16C550BIBS,128
Manufacturer Part Number:
SC16C550BIBS,128
Manufacturer/Brand:
NXP Semiconductors
Part of Description:
IC UART SINGLE W/FIFO 32-HVQFN
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Data Rate (Max) :
3Mbps
Features :
FIFO's :
16 Byte
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Channels :
1, UART
Package / Case :
32-VFQFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Protocol :
Supplier Device Package :
32-HVQFN (5x5)
Voltage - Supply :
2.5V, 3.3V, 5V
With Auto Flow Control :
Yes
With False Start Bit Detection :
Yes
With IrDA Encoder/Decoder :
With Modem Control :
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Renesas Electronics Corporation
    IC ASYNC COMM ELEMENT UART 40DIP
    IC UART/BRG 5V 16MHZ 28DIP
    IC ASYNC COMM ELEMNT UART 44PLCC
    IC UART/BRG 5V 16MHZ 28-PLCC
  • Texas Instruments
    IC ASYNC COMM ELEMENT 24-BGA
Related products
Part Manufacturer Stock Description
SC16-19 Belden 8,700 SAXXIT CABLE CLIP 6MM
SC16-26 Belden 5,150 SAXXIT CABLE CLIP 7MM
SC16-3Q Belden 5,692 SAXXIT CABLE CLIP 8MM
SC16-411 Belden 6,737 SAXXIT CABLE CLIP 10MM