20PTFESTRBRO1000
Manufacturer Part Number:
20PTFESTRBRO1000
Manufacturer/Brand:
Remington Industries
Part of Description:
HOOK-UP STRND 20AWG BROWN 1000'
Stock Condition:
50
Manufacturer :
Remington Industries
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Silver Coated
Conductor Strand :
19/32
Features :
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.058" (1.47mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Thickness :
Jacket Color :
Brown
Length :
1000.0' (304.8m)
Operating Temperature :
200°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
20 AWG