AP1115AY15G-13
- Manufacturer Part Number:
- AP1115AY15G-13
- Manufacturer/Brand:
- Diodes Incorporated
- Part of Description:
- IC REG LINEAR 1.5V 600MA SOT89-3
- Manufacturer :
- Diodes Incorporated
- Product Category :
- Voltage Regulators - Linear
- Control Features :
- Current - Output :
- 600mA
- Current - Quiescent (Iq) :
- 10 mA
- Current - Supply (Max) :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Regulators :
- 1
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 125°C (TJ)
- Output Configuration :
- Positive
- Output Type :
- Fixed
- Package / Case :
- TO-243AA
- Product Status :
- Obsolete
- Protection Features :
- Over Current, Over Temperature
- PSRR :
- 60dB (120Hz)
- Supplier Device Package :
- SOT-89-3
- Voltage - Input (Max) :
- 18V
- Voltage - Output (Max) :
- Voltage - Output (Min/Fixed) :
- 1.5V
- Voltage Dropout (Max) :
- 1.3V @ 600mA