IFX1117MEV33HTMA1
Manufacturer Part Number:
IFX1117MEV33HTMA1
Manufacturer/Brand:
Infineon Technologies
Part of Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT223-4
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
10 mA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
65dB (120Hz)
Supplier Device Package :
PG-SOT223-4-21
Voltage - Input (Max) :
15V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
1.4V @ 1A