416CA103P
- Manufacturer Part Number:
- 416CA103P
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity AMP Connectors
- Part of Description:
- TRIMMER 10K OHM 0.2W PC PIN SIDE
- Manufacturer :
- Product Category :
- Trimmer Potentiometers
- Adjustment Type :
- Side Adjustment
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Turns :
- 1
- Power (Watts) :
- 0.2W, 1/5W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 10 kOhms
- Resistive Material :
- Cermet
- Size / Dimension :
- Rectangular - 0.331" x 0.268" Face (8.40mm x 6.80mm)
- Temperature Coefficient :
- ±250ppm/°C
- Termination Style :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±25%