CB6MH253M
- Manufacturer Part Number:
- CB6MH253M
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity AMP Connectors
- Part of Description:
- TRIMMER 25K OHM 0.1W PC PIN SIDE
- Manufacturer :
- Product Category :
- Trimmer Potentiometers
- Adjustment Type :
- Side Adjustment
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Turns :
- 1
- Power (Watts) :
- 0.1W, 1/10W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 25 kOhms
- Resistive Material :
- Carbon
- Size / Dimension :
- Temperature Coefficient :
- ±500ppm/°C
- Termination Style :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±20%