PQ20WZ11
Manufacturer Part Number:
PQ20WZ11
Manufacturer/Brand:
Sharp Microelectronics
Part of Description:
IC REG LINEAR POS ADJ 1A SC63
Manufacturer :
Sharp Microelectronics
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
8 mA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 80°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Adjustable
Package / Case :
TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
60dB (120Hz)
Supplier Device Package :
SC-63
Voltage - Input (Max) :
24V
Voltage - Output (Max) :
20V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 500mA
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    FIBER OPTC CBL LC-LC SMPLX 600MM