EVU-TUAB16B54
- Manufacturer Part Number:
- EVU-TUAB16B54
- Manufacturer/Brand:
- Panasonic
- Part of Description:
- THUMBWHEEL POT 50K OHM 0.02W TOP
- Manufacturer :
- Panasonic
- Product Category :
- Thumbwheel Potentiometers
- Adjustment Type :
- Top Adjustment
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Turns :
- 1
- Power (Watts) :
- 0.02W
- Product Status :
- Obsolete
- Resistance :
- 50 kOhms
- Size / Dimension :
- Round - 0.630" Dia x 0.150" H (16.00mm x 3.80mm)
- Termination :
- Gull Wing
- Tolerance :
- ±30%