3345P-1-202T
- Manufacturer Part Number:
- 3345P-1-202T
- Manufacturer/Brand:
- Bourns, Inc.
- Part of Description:
- THUMBWHEEL POT 2K OHM 1W TOP ADJ
- Stock Condition:
- 79
- Manufacturer :
- Bourns, Inc.
- Product Category :
- Thumbwheel Potentiometers
- Adjustment Type :
- Top Adjustment
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Turns :
- 1
- Power (Watts) :
- 1W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 2 kOhms
- Size / Dimension :
- Round - 0.495" Dia x 0.315" H (12.57mm x 8.00mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±5%