MC33390D
Manufacturer Part Number:
MC33390D
Manufacturer/Brand:
NXP Semiconductors
Part of Description:
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Drivers, Receivers, Transceivers
Data Rate :
10.4Kbps
Duplex :
Half
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Drivers/Receivers :
1/1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status :
Obsolete
Protocol :
Receiver Hysteresis :
200 mV
Supplier Device Package :
8-SOIC
Type :
Transceiver
Voltage - Supply :
9V ~ 16V