91WR10KLF
- Manufacturer Part Number:
- 91WR10KLF
- Manufacturer/Brand:
- TT Electronics / BI Technologies
- Part of Description:
- THUMBWHEEL POT 10K OHM 0.5W SIDE
- Stock Condition:
- 719
- Manufacturer :
- Product Category :
- Thumbwheel Potentiometers
- Adjustment Type :
- Side Adjustment
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Turns :
- 1
- Power (Watts) :
- 0.5W, 1/2W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 10 kOhms
- Size / Dimension :
- Round - 0.375" Dia x 0.250" H (9.53mm x 6.35mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±20%