3345W-1-502T
- Manufacturer Part Number:
- 3345W-1-502T
- Manufacturer/Brand:
- Bourns, Inc.
- Part of Description:
- THUMBWHEEL POT 5K OHM 1W SID ADJ
- Manufacturer :
- Bourns, Inc.
- Product Category :
- Thumbwheel Potentiometers
- Adjustment Type :
- Side Adjustment
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Turns :
- 1
- Power (Watts) :
- 1W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 5 kOhms
- Size / Dimension :
- Round - 0.495" Dia x 0.550" H (12.57mm x 13.97mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±5%