PTL60-15O1-504B2
Manufacturer Part Number:
PTL60-15O1-504B2
Manufacturer/Brand:
Bourns, Inc.
Part of Description:
PANEL CONTROL - SLIDE CARBON
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Slide Potentiometers
Adjustment Type :
Top
Fader Type :
Standard, LED
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
0.2W, 1/5W
Product Status :
Active
Resistance :
500 kOhms
Size / Dimension :
Rectangular - 2.953" L x 0.354" W x 0.276" H (75.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Tolerance :
±20%
Travel Range :
60mm
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 225A
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 400A
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 250A
    FUSE TH 500VAC 125VDC 40A
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
PTL6 Apex Tool Group 8,105 TIP SOLDER LONG SCD 5/64" 600F