LM120H-5.0/NOPB
- Manufacturer Part Number:
- LM120H-5.0/NOPB
- Manufacturer/Brand:
- Texas Instruments
- Part of Description:
- LM120 EXTENDED TEMPERATURE 1A FI
- Manufacturer :
- Texas Instruments
- Product Category :
- Voltage Regulators - Linear
- Control Features :
- Current - Output :
- 1.5A
- Current - Quiescent (Iq) :
- 1 mA
- Current - Supply (Max) :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Regulators :
- 1
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C
- Output Configuration :
- Negative
- Output Type :
- Fixed
- Package / Case :
- TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
- Product Status :
- Active
- Protection Features :
- Over Temperature
- PSRR :
- 64dB (120Hz)