PSM60-081A-103B2
Manufacturer Part Number:
PSM60-081A-103B2
Manufacturer/Brand:
Bourns, Inc.
Part of Description:
SLIDE POT 10K OHM 0.5W TOP 60MM
Stock Condition:
35
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Slide Potentiometers
Adjustment Type :
Top
Fader Type :
Motor
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
10 kOhms
Size / Dimension :
Rectangular - 4.409" L x 0.512" W x 1.378" H (112.00mm x 13.00mm x 35.00mm)
Tolerance :
±20%
Travel Range :
60mm
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 225A
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 400A
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 250A
    FUSE TH 500VAC 125VDC 40A