PS60M-1MC2FBR20K
Manufacturer Part Number:
PS60M-1MC2FBR20K
Manufacturer/Brand:
TT Electronics / BI Technologies
Part of Description:
SLIDE POT 20K OHM 0.2W TOP 60MM
Manufacturer :
Product Category :
Slide Potentiometers
Adjustment Type :
Top
Fader Type :
Dual
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
0.2W, 1/5W
Product Status :
Active
Resistance :
20 kOhms
Size / Dimension :
Rectangular - 2.953" L x 0.354" W x 0.276" H (75.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Tolerance :
±20%
Travel Range :
60mm