PS60M-0ME1BR50K
- Manufacturer Part Number:
- PS60M-0ME1BR50K
- Manufacturer/Brand:
- TT Electronics / BI Technologies
- Part of Description:
- SLIDE POT 50K OHM 0.2W TOP 60MM
- Manufacturer :
- Product Category :
- Slide Potentiometers
- Adjustment Type :
- Top
- Fader Type :
- Dual
- Mounting Type :
- Through Hole
- Power (Watts) :
- 0.2W, 1/5W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 50 kOhms
- Size / Dimension :
- Rectangular - 2.953" L x 0.354" W x 0.276" H (75.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Travel Range :
- 60mm