PTA1543-2015CPB502
Manufacturer Part Number:
PTA1543-2015CPB502
Manufacturer/Brand:
Bourns, Inc.
Part of Description:
SLIDE POT 5K OHM 0.05W TOP 15MM
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Slide Potentiometers
Adjustment Type :
Top
Fader Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Product Status :
Active
Resistance :
5 kOhms
Size / Dimension :
Rectangular - 1.181" L x 0.354" W x 0.256" H (30.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Tolerance :
±20%
Travel Range :
15mm
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 225A
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 400A
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 250A
    FUSE TH 500VAC 125VDC 40A