TC1300Y-2.7VUA
- Manufacturer Part Number:
- TC1300Y-2.7VUA
- Manufacturer/Brand:
- Microchip Technology
- Part of Description:
- IC REG LINEAR 2.7V 300MA 8MSOP
- Manufacturer :
- Microchip Technology
- Product Category :
- Voltage Regulators - Linear
- Control Features :
- Enable, Reset
- Current - Output :
- 300mA
- Current - Quiescent (Iq) :
- 160 µA
- Current - Supply (Max) :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Regulators :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Output Configuration :
- Positive
- Output Type :
- Fixed
- Package / Case :
- 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
- Product Status :
- Active
- Protection Features :
- Over Current, Over Temperature
- PSRR :
- 60dB (1kHz)
- Supplier Device Package :
- 8-MSOP
- Voltage - Input (Max) :
- 6V
- Voltage - Output (Max) :
- Voltage - Output (Min/Fixed) :
- 2.7V
- Voltage Dropout (Max) :
- 0.39V @ 300mA