SN75LBC241DWR
Manufacturer Part Number:
SN75LBC241DWR
Manufacturer/Brand:
Texas Instruments
Part of Description:
IC TRANSCEIVER FULL 4/5 28SOIC
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Drivers, Receivers, Transceivers
Data Rate :
100Kbps
Duplex :
Full
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Drivers/Receivers :
4/5
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C
Package / Case :
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status :
Last Time Buy
Protocol :
RS232
Receiver Hysteresis :
500 mV
Supplier Device Package :
28-SOIC
Type :
Transceiver
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V