SN75LBC241DW
- Manufacturer Part Number:
- SN75LBC241DW
- Manufacturer/Brand:
- Texas Instruments
- Part of Description:
- IC TRANSCEIVER FULL 4/5 28SOIC
- Manufacturer :
- Texas Instruments
- Product Category :
- Drivers, Receivers, Transceivers
- Data Rate :
- 100Kbps
- Duplex :
- Full
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Drivers/Receivers :
- 4/5
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 70°C
- Package / Case :
- 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
- Product Status :
- Last Time Buy
- Protocol :
- RS232
- Receiver Hysteresis :
- 500 mV
- Supplier Device Package :
- 28-SOIC
- Type :
- Transceiver
- Voltage - Supply :
- 4.5V ~ 5.5V