SN75ALS085DW
Manufacturer Part Number:
SN75ALS085DW
Manufacturer/Brand:
Texas Instruments
Part of Description:
IC TRANSCEIVER 2/2 24SOIC
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Drivers, Receivers, Transceivers
Data Rate :
Duplex :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Drivers/Receivers :
2/2
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C
Package / Case :
24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status :
Not For New Designs
Protocol :
AUI
Receiver Hysteresis :
Supplier Device Package :
24-SOIC
Type :
Transceiver
Voltage - Supply :
4.75V ~ 5.25V