RSSD13X70A6R80KB19
- Manufacturer Part Number:
- RSSD13X70A6R80KB19
- Manufacturer/Brand:
- Vishay / Sfernice
- Part of Description:
- ADJ PWR RES 6.8 OHM 42W CHAS MT
- Manufacturer :
- Vishay / Sfernice
- Product Category :
- Adjustable Power Resistor
- Adjustment Type :
- Slide
- Diameter :
- 0.571" OD, 0.264" ID (14.50mm x 6.70mm)
- Length :
- 2.756" (70.00mm)
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Package / Case :
- Radial, 3 Lead, Tubular
- Power (Watts) :
- 42 W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 6.8 Ohms
- Termination :
- Solder Lug
- Tolerance :
- ±10%