AVT10006E100R0KE
- Manufacturer Part Number:
- AVT10006E100R0KE
- Manufacturer/Brand:
- Vishay / Huntington Electric, Inc.
- Part of Description:
- ADJ PWR RES 100 OHM 100W CHAS MT
- Stock Condition:
- 108
- Manufacturer :
- Product Category :
- Adjustable Power Resistor
- Adjustment Type :
- Slide
- Diameter :
- 0.748" OD, 0.500" ID (19.00mm x 12.70mm)
- Length :
- 6.496" (165.00mm)
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Package / Case :
- Radial, 3 Lead, Tubular
- Power (Watts) :
- 100 W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 100 Ohms
- Termination :
- Solder Lug
- Tolerance :
- ±10%