BU26UA3WNVX-TL
- Manufacturer Part Number:
- BU26UA3WNVX-TL
- Manufacturer/Brand:
- ROHM Semiconductor
- Part of Description:
- IC REG LIN 2.6V 300MA 4SSON
- Manufacturer :
- ROHM Semiconductor
- Product Category :
- Voltage Regulators - Linear
- Control Features :
- Enable
- Current - Output :
- 300mA
- Current - Quiescent (Iq) :
- 90 µA
- Current - Supply (Max) :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Regulators :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Output Configuration :
- Positive
- Output Type :
- Fixed
- Package / Case :
- 4-UDFN Exposed Pad
- Product Status :
- Not For New Designs
- Protection Features :
- Over Current, Over Temperature
- PSRR :
- 70dB (1kHz)
- Supplier Device Package :
- SSON004X1010
- Voltage - Input (Max) :
- 5.5V
- Voltage - Output (Max) :
- Voltage - Output (Min/Fixed) :
- 2.6V
- Voltage Dropout (Max) :
- 0.22V @ 300mA