L170-3570703600000
- Manufacturer Part Number:
- L170-3570703600000
- Manufacturer/Brand:
- Lumileds
- Part of Description:
- NEUTRAL-WHITE 70 CRI, 36V
- Manufacturer :
- Lumileds
- Product Category :
- White LED Lighting
- CCT (K) :
- 3500K
- Color :
- White, Warm
- CRI (Color Rendering Index) :
- 70
- Current - Max :
- 400mA
- Current - Test :
- 233mA
- Flux @ 25°C, Current - Test :
- 1480lm (Typ)
- Flux @ 85°C, Current - Test :
- Height - Seated (Max) :
- 0.030" (0.75mm)
- Lumens/Watt @ Current - Test :
- 180 lm/W
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Package / Case :
- 2828 (7070 Metric)
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
- Supplier Device Package :
- 2828
- Viewing Angle :
- 120°
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 35.2V