R1150H020D-T1-FE
- Manufacturer Part Number:
- R1150H020D-T1-FE
- Manufacturer/Brand:
- RICOH/Nisshinbo Micro Devices
- Part of Description:
- IC REG LINEAR 2V 150MA SOT89-5
- Stock Condition:
- 95
- Manufacturer :
- Product Category :
- Voltage Regulators - Linear
- Control Features :
- Enable
- Current - Output :
- 150mA
- Current - Quiescent (Iq) :
- 14 µA
- Current - Supply (Max) :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Regulators :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Output Configuration :
- Positive
- Output Type :
- Fixed
- Package / Case :
- SOT-89-5/6
- Product Status :
- Active
- Protection Features :
- Over Current, Over Temperature
- PSRR :
- Supplier Device Package :
- SOT-89-5
- Voltage - Input (Max) :
- 24V
- Voltage - Output (Max) :
- Voltage - Output (Min/Fixed) :
- 2V