TLV1117-15IDCY
- Manufacturer Part Number:
- TLV1117-15IDCY
- Manufacturer/Brand:
- Texas Instruments
- Part of Description:
- IC REG LIN 1.5V 800MA SOT223-4
- Stock Condition:
- 351
- Manufacturer :
- Texas Instruments
- Product Category :
- Voltage Regulators - Linear
- Control Features :
- Current - Output :
- 800mA
- Current - Quiescent (Iq) :
- Current - Supply (Max) :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Regulators :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Output Configuration :
- Positive
- Output Type :
- Fixed
- Package / Case :
- TO-261-4, TO-261AA
- Product Status :
- Last Time Buy
- Protection Features :
- Over Current, Over Temperature
- PSRR :
- 75dB (120Hz)
- Supplier Device Package :
- SOT-223-4
- Voltage - Input (Max) :
- 15V
- Voltage - Output (Max) :
- Voltage - Output (Min/Fixed) :
- 1.5V
- Voltage Dropout (Max) :
- 1.3V @ 800mA