DI78L12ZAB
- Manufacturer Part Number:
- DI78L12ZAB
- Manufacturer/Brand:
- Diotec Semiconductor
- Part of Description:
- IC REG LINEAR 12V 100MA TO92
- Manufacturer :
- Diotec Semiconductor
- Product Category :
- Voltage Regulators - Linear
- Control Features :
- Current - Output :
- 100mA
- Current - Quiescent (Iq) :
- 6.5 mA
- Current - Supply (Max) :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Regulators :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C (TJ)
- Output Configuration :
- Positive
- Output Type :
- Fixed
- Package / Case :
- TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
- Product Status :
- Active
- Protection Features :
- Over Current, Over Temperature, Short Circuit
- PSRR :
- 42dB (120Hz)
- Supplier Device Package :
- TO-92
- Voltage - Input (Max) :
- 40V
- Voltage - Output (Max) :
- Voltage - Output (Min/Fixed) :
- 12V
- Voltage Dropout (Max) :
- 1.7V @ 100mA