ADP7102ARDZ-1.5-R7
- Manufacturer Part Number:
- ADP7102ARDZ-1.5-R7
- Manufacturer/Brand:
- Analog Devices, Inc.
- Part of Description:
- IC REG LINEAR 1.5V 300MA 8SOIC
- Manufacturer :
- Analog Devices, Inc.
- Product Category :
- Voltage Regulators - Linear
- Control Features :
- Enable, Power Good, Under Voltage Lockout
- Current - Output :
- 300mA
- Current - Quiescent (Iq) :
- 900 µA
- Current - Supply (Max) :
- 1.4 mA
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Regulators :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Output Configuration :
- Positive
- Output Type :
- Fixed
- Package / Case :
- 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
- Product Status :
- Active
- Protection Features :
- Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
- PSRR :
- Supplier Device Package :
- 8-SOIC-EP
- Voltage - Input (Max) :
- 20V
- Voltage - Output (Max) :
- Voltage - Output (Min/Fixed) :
- 1.5V