MPC823ZQ81B2T
- Manufacturer Part Number:
- MPC823ZQ81B2T
- Manufacturer/Brand:
- NXP Semiconductors
- Part of Description:
- IC MPU MPC8XX 81MHZ 256BGA
- Manufacturer :
- NXP Semiconductors
- Co-Processors/DSP :
- Communications; RISC CPM
- Core Processor :
- PowerPC
- Display & Interface Controllers :
- LCD, Video
- Ethernet :
- 10Mbps (1)
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 95°C (TA)
- Package / Case :
- 256-BBGA
- RAM Controllers :
- DRAM
- Speed :
- 81MHz
- Supplier Device Package :
- 256-PBGA (23x23)
- USB :
- USB 1.x (1)
- Voltage - I/O :
- 3.3V